Opieka nad psem-seniorem – 6 sposobów na radosną jesień życia Twojego przyjaciela

Mateusz Nowak
05.04.2016

Prędzej czy później każdy właściciel będzie musiał pożegnać się ze swoim psem, który zwyczajnie starzeje się znacznie szybciej niż jego pan. Pewnego dnia zauważysz, że pupil nie jest już w stanie szaleńczo biegać po lesie, nie rusza w pogoń za kotem, nie próbuje nawet przeskoczyć płotka, który wcześniej brał z przysiadu. To znak, że pies zaczyna się starzeć. Właśnie teraz wymaga od Ciebie szczególnej opieki i dużo uwagi. Życie z psem-seniorem może być szczęśliwe i komfortowe. Musisz tylko pamiętać o kilku zasadach. Mamy dla Ciebie 6 dobrych rad.

 

  1. Poświęć więcej czasu na zabiegi pielęgnacyjne – Twój starzejący się pies będzie tracił coraz więcej sierści, co wymusi na Tobie częstsze szczotkowanie oraz stosowanie specjalnych szamponów, które nawilżą starą skórę czworonoga. Koniecznie baczną uwagę zwracaj na stan uzębienia pupila, bo właśnie w wieku starczym u psów bardzo często ujawniają się choroby przyzębia i dziąseł powodujące duży ból i dyskomfort.
  2. Częściej odwiedzajcie weterynarza – psi senior zacznie chorować i nie oszukuj się, że w przypadku Twojego pupila będzie inaczej. Dlatego staraj się przynajmniej raz na kwartał odwiedzić weterynarza, aby ocenił ogólny stan psa i w porę wykrył zbliżającą się, groźną chorobę. Przy okazji takich wizyt lekarz może też określić, czy psu nie brakuje jakichś składników odżywczych.
  3. Bacznie obserwuj psa – Twój pupil może już mieć poważne problemy ze wzrokiem i słuchem. Co ciekawe, w warunkach domowych możesz nie zauważyć nawet tego, że pies całkowicie oślep. W końcu zna on doskonale swoje środowisko i świetnie poradzi sobie z przemieszczaniem się przy pomocy samego węchu. Łatwiej dostrzec, że pies nie słyszy – kiedy przestaje reagować na swoje imię lub robi to z wyraźnym opóźnieniem, warto poddać go badaniu weterynaryjnemu.
  4. Gdy stwierdzisz, że pies nie słyszy lub nie widzi – w pierwszej sytuacji koniecznie opanuj system znaków, które będą zrozumiałe dla psa. Szybko przekonasz się, że nieprawdziwy jest pogląd, iż stary pies nie może się już niczego nauczyć. Jeśli natomiast Twój przyjaciel stracił wzrok, to musisz mu przede wszystkim zapewnić spokój. Zrezygnuj z planów przemeblowania mieszkania czy remontu – psu będzie bardzo trudno nauczyć się układu pomieszczeń na nowo. Staraj się też unikać gwałtownych reakcji, których Twój pupil zwyczajnie może się przestraszyć.
  5. Częstsze, ale krótsze spacery – stary pies z pewnością będzie mieć w końcu problemy z trzymaniem moczu czy kału. Dlatego zacznij z nim wychodzić na częstsze spacery. Skróć natomiast czas ich trwania i intensywność, aby nie narażać psich stawów na przeciążenia, a serca na zbytnie wysilenie.
  6. Pora na dietę – pies może zachować dobrą kondycję do późnej starości, ale pod warunkiem, że pozwoli mu na to ciało. Dlatego staraj się zadbać o sylwetkę przyjaciela. Na pewno jest on mniej ruchliwy, a zatem nie potrzebuje aż tak dużej dawki kalorii jak w przeszłości. Możesz więc sięgać po karmy dla psów-seniorów, uboższe w węglowodany i białko, za to bogatsze w witaminy.

Opieka nad psem-seniorem wcale nie musi być mordęgą. Pamiętaj, że Twój przyjaciel wciąż Cię kocha, a może nawet mocniej niż na początku Waszej znajomości. Był przy Tobie przez tyle lat -  teraz masz okazję się mu odwdzięczyć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie