Jak nauczyć psa spać w legowisku?

Szczeniak w domu to nie tylko przyjemności. To nie lada problem dla wielu właścicieli: jak tym słodkim oczom odmówić spania w naszym łóżku lub, co gorsza w łóżku dziecka? Początkowo, kiedy pies jest mały, nie stanowi to większego problemu. Z czasem jednak, kiedy nasz pies osiąga coraz większe rozmiary, staje się jasne, że jednak powinien on spać w swoim własnym legowisku, bo chyba każdy z nas potrafi sobie wyobrazić, czym może skończyć się spanie 6-latka i 3-letniego boksera czy psa równie dużej bądź większej rasy.

Jak zatem nauczyć psa spać w legowisku? Pytanie raczej powinno brzmieć na odwrót – jak nie przyzwyczaić psa do spania w łóżku? Kiedy pies śpi w łóżku kilka miesięcy, a czasem lat, odzwyczajenie go od spania w nim będzie z pewnością dużo trudniejsze niż nie pozwalanie mu na spanie z nami. Pies z pewnością będzie za każdym razem stawiał opór na nasze próby zaprowadzenia go na nowe legowisko bynajmniej nie dlatego, że z legowiskiem jest coś nie tak, ale dlatego, że skoro tyle czasu spał w wielkim i wygodnym łóżku, w dodatku z nami, to nie będzie widział potrzeby przeprowadzki na dużo mniejsze, niższe, a często gorzej usytuowane posłanie.

Dlatego niezwykle ważne jest, aby od początku pojawienia się szczeniaka w domu uczyć go prawidłowych zachowań. Kiedy pies chce położyć się na łóżku konsekwentnie odprowadzamy go na jego własne legowisko. Pies z pewnością będzie podejmował mnóstwo takich prób, w końcu chce być blisko nas i szuka z nami kontaktu, jednakże pozwolenie na spanie psu na łóżku skończy się coraz większą niechęcią spania w legowisku. Zatem żadnych odstępstw od reguły, gdyż pies nie będzie wiedział czego tak naprawdę od niego chcemy, bądźmy zatem konsekwentni!

Kolejnym krokiem do tego, aby pies chętnie spał na legowisku, jest praca z psem tak, aby legowisko dobrze mu się kojarzyło i je polubił. Nagradzamy zatem psa za każdym razem kiedy sam ułoży się na legowisku – może być to smakołyk, ale także głaskanie czy pochwała. Postarajmy się również, aby legowisko psa było dla niego jak najwygodniejsze i najbardziej komfortowe. Bardzo często kupujemy nieodpowiednie legowisko, które szeleści i posiada twardą tkaninę, która odstrasza naszego psa. Są na rynku legowiska, które nie są drogie, a które są wykonane z tkaniny odpornej na zniszczenia, która nie szeleści i pies będzie chętnie korzystał z takiego legowiska. Przykładem takiego legowiska jest legowisko Magic Dog Standard – dobra cena, legowisko nie szeleści, pies chętnie na nie wraca. Kolejnym krokiem jest odpowiednie ustawienie legowiska – posłanie psa powinno stać w miejscu, które nie jest zbytnio hałaśliwe, ale też nie jest zbytnio odizolowane od otoczenia. Pies przecież zawsze chce wiedzieć co się dzieje w naszym domu. Stąd też często umieszczanie legowisk na przedpokoju – pies może obserwować drzwi wejściowe, ale jednocześnie przy pozostawionych otwartych drzwiach do salonu może być w kontakcie z domownikami. Komfortowe i odpowiednio ustawione legowisko będzie z pewnością ułatwieniem dla nas w nauce psa spania na legowisku.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie